Odun Şömineleri: Odunlu Şömine Modelleri

Ahşap Şöminelerde Açıklanan Temel Farklılıklar

Yeni bir odun şöminesi için araştırma yaparken birçok farklı terimle karşılaşabilirsiniz ve bu çok kafa karıştırıcı olabilir. Şömine sadece şömine değil midir? Elbette, bağımsız bir odun sobası ve şömine çok farklıdır, ancak bir ek nedir? Dekoratif bir şömine ile EPA sertifikalı bir şömine arasındaki fark nedir? Ya da katalitik sobalar ile katalitik olmayan sobalar arasındaki fark nedir?

Endişelenmeyin, yardım etmek için buradayız – aşağıda her bir odun şöminesi türü arasındaki farkın ne olduğunu açıklıyoruz. Modeller arasında ayrım yapmaya yardımcı olan bazı temel teknolojileri açıklıyoruz.

Açık Yığma Şömineler

Ahşap şömineyi düşündüğünüzde muhtemelen aklınıza gelen açık duvar şöminelerdir. Bu şömineler açıktır ve genellikle bir çeşit tuğla, taş veya duvar işçiliğiyle yapılır. Eviniz 1980’lerden önce inşa edilmişse, açık bir duvar şömineniz var demektir. Açık şömineler ısıtma için oldukça verimsizdir, çok fazla duman ve partikül madde üretir ve zararlı gazları veya kokuları evinize salabilir.

Ahşap Şömine Hazneleri

Ahşap şömine ekleri, mevcut bir duvar şöminesinin içine yerleştirilen veya yerleştirilen sızdırmaz ateş kutularıdır. Mevcut duvarları çerçeve olarak ve bacayı havalandırma yapmak için kullanırlar – kurulum maliyetlerini düşük tutar ve mevcut yapıları tam olarak kullanırlar.
Ahşap şömine ekleri, eski verimsiz açık şömineleri yüksek verimli ısıtma sistemlerine dönüştürür. Ahşap ekler, sıcak havayı evin daha da içine itmek için tipik olarak bir üfleyici ile kullanılacaktır.

Ahşap ekler, bir odayı ve evin ısıtma yeteneklerini çok az yenileme gerektirerek dönüştürebilen hızlı ve kolay yükseltmeler için mükemmeldir.

Odun Sobaları, en sert iklimlerde bile birçok ev için tek ısı kaynağı olarak hareket edebilen bağımsız bir odun şöminedir. Odun sobaları çok büyük miktarlarda ısı üretebilir ve çok büyük alanları ısıtabilir.

Tipik olarak, odun sobaları, üretici izinlerine göre kurulur ve ya beton bir döşeme ya da ocak yastığı üzerine kurulmaları gerekir. Odun sobaları, yukarı çıkıp evin dışına çıkan çift cidarlı boru ile dikey olarak havalandırılır.

Odun sobaları, geniş alanlar, kabinler veya evler veya gaza erişimi olmayan ve kışın sık sık güç kaybedebilecek yerler için mükemmeldir. Odun Sobaları yüzlerce yıldır etrafta ve gerçekten tüm evinizi ısıtmanın harika bir yoludur.

Odun Yakan Şömineler

Odunla yanan şömineler, bir duvara (uygun yanmaz malzeme çevresi ile) çerçevelenen şöminelerdir. Baca gerektirmemeleri ve bunun yerine odun sobası ve şömine ekleri gibi havalandırmalar kullanmaları nedeniyle açık duvar şöminelerden farklıdırlar.

Ahşap şömineler, önce bir baca veya duvar şöminesi inşa etmeye gerek kalmadan bir şömine eklemek isteyen yeni evler için mükemmeldir. Günümüzün odunla yanan şömineleri de en az odun sobası muadilleri kadar verimlidir ve daha fazla ısı üretir, ancak kullanımları daha çok yeni binalar veya büyük ölçekli tadilatlarla sınırlıdır.

TL; DR Özeti

Tamam, bu çok fazlaydı, dört ana ahşap Şöminenin hızlı bir özetini yapalım.
Açık Yığma Şömineler – Tipik olarak eski evlerde bulunan taş veya tuğladan yapılmış açık, verimsiz odun şömineler.
Ahşap Şömine Ek Parçaları – Isıtma verimliliğini artırmak için mevcut duvar şöminelerinin içine yerleştirilen kapalı şömine kutuları
Odun Sobaları – Ekstra soğuk / uzak bölgelerdeki geniş alanları veya evleri ısıtmak için mükemmel olan yüksek kapasiteli bağımsız şömineler
Odun Yakan Şömineler – Mevcut duvar veya baca gerektirmeyen yeni binalar ve tadilatlar için şömineler.

Ahşap Şöminelerin Sınıflandırılması

Ahşap şömineler için EPA sertifikalı ve Dekoratif (EPA Muafiyeti) olmak üzere iki farklı sınıflandırma vardır.

EPA Sertifikalı Ahşap Şömineler

EPA sertifikalı odun yanan şömineler, bir ısıtma kaynağı olarak kullanılması amaçlanan herhangi bir birimi (soba, ek parça veya şömine) ifade eder. Bu birimler çok katı verimlilik ve emisyon standartlarını karşılamalıdır. Mevcut EPA standartları, birimlerin 2,5 gram / saatten fazla partikül madde üretemeyeceğini düzenler. Bu nedenle üreticiler, çok temiz yanan daha verimli ürünler üretiyorlar. Karşılaştırma için, açık ocak şömineler saatte 50.0 gram partikül madde üretir – bu da emisyonlarda% 96’lık bir azalma demektir! Odun şöminesi emisyonları ve Regency’nin yalnızca EPA standartlarını karşılamakla kalmayıp aşmak için nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dekoratif Ahşap Şömineler (EPA Muafiyeti)

Dekoratif odun şömineler ısıtma için kullanılmaz ve bu nedenle EPA standartlarından muaftır. Bu şömineler ara sıra veya ambiyans için kullanılır ve ev için önemli bir ısı kaynağı değildir. Sonuç olarak EPA, bu şöminelerin emisyon testlerinden muaf tutulmasına izin verir. Dekoratif şöminelerde hava kontrolleri veya üfleyiciler yoktur. Sadece odunla yanan şömineler dekoratif statü için uygunken, sobalar ve ek parçalar doğal olarak ısıtma cihazları oldukları için uygun değildir. Dekoratif şömineler, açık duvar şöminesi ile benzer bir emisyon ayak izine sahip olacaktır.

Odun Yakma Teknolojisi Türleri

Zamanın yok mu? TL; DR Özetine geçin!

Düzenli Yanma (Tek Yanma)

Açık duvarlı şömineler, dekoratif şömineler ve kamp ateşleri dahil olmak üzere açık şöminelerde düzenli yanma meydana gelir. Bu işlemde, odun yakar ve gazları ve partikül maddeyi atmosfere salar ve havalandırma / bacadan yukarı hareket eder. Sonuç, tek bir yanmadır. Bu birimler oldukça verimsizdir, yani odun çok hızlı yanar, çok fazla ısı boşa harcanır ve yüksek miktarda partikül madde ve duman çıkışı vardır.

Katalitik (Çift Yanma)

Katalitik odun üniteleri, katalitik bir yakıcı kullanarak ikincil bir yanma uygular. İlk yanmadan sonra salınan gazlar ve partikül madde bir katalizörden geçirilir. Bu katalizör başka bir ateşleme kaynağı olarak hareket eder ve bu gazları ve partikülleri yeniden tutuşturur. Sonuç, gazların ve partiküllerin önemli bir bölümünü ortadan kaldıran ikincil bir yanmadır.
Bazı EPA sertifikalı odun sobaları, ekleri ve şömineler, emisyonları 2,5 gram / saat eşiğinin altına düşürmek için kendi başına bir katalizör kullanacaktır. Katalitik odun üniteleri, katalitik olmayan muadillerine göre daha kararlı bir sıcaklıkta uzun süre yanacaktır.

Katalitik Olmayan (Çift Yanma)

Katalitik olmayan üniteler de ikincil bir yanma uygular, ancak katalitik yakıcı kullanmak yerine hava tüpleri içinde dolaşan ve partikül madde ve gazlarla karışan aşırı ısıtılmış havayı kullanırlar. Aşırı ısıtılmış oksijen, ateş kutusundaki bu gazlarla karıştırıldığında, yeniden tutuşmalarına neden olarak ikincil bir yanmaya neden olur. Yine, bu, gazlar ve partiküller yeniden yakılırken ve yalnızca ikincil yanığın yan ürünleri salınırken önemli ölçüde azaltılmış emisyonlarla sonuçlanır.

Çoğu EPA sertifikalı birim, EPA standartlarını karşılamak için katalitik olmayan hava tüpleri yöntemini kullanır. Bu birimler temiz bir şekilde yanabilir; ancak, benzer katalitik modellere göre daha sıcak, daha hızlı ve daha kısa süreli yanma eğilimindedirler.

Klasik Serimizle Katalitik Olmayan Odun Sobaları ve Katalitik Olmayan Ahşap Uçlardan oluşan eksiksiz bir ürün serisi sunulmaktadır.

Hibrit (Üçlü Yanma)

Bir hibrit birim, her bir günlükte mevcut olan her bir ons olası enerjiyi kullanan süper verimli yanmaları oluşturmak için her iki teknolojiyi de kullanır. İlk yanmanın ardından gazlar ve partikül madde, ikincil yanmaya geçmek için aşırı ısıtılmış hava ile karıştırılır. İkincil yanmadan sonra, geri kalan gazlar ve partiküller, bir katalitik yakıcıdan geçirilir ve üçüncü ve son bir yanmaya tabi tutulur. Sonuç olarak, bu üniteler muazzam miktarda ısı üretir, hiper verimlidir ve herhangi bir ünitenin en uzun yanma sürelerini sunar.

Bu hibrit üniteler katalitik ve katalitik olmayan modeller kadar yaygın değildir, ancak ciddi odun brülörleri veya aşırı soğuk iklimlerdeki insanlar için bu sizin için bir teknolojidir. Hibrit odun sobaları veya ekler ile daha az odun yakacak, daha fazla ısının keyfini çıkaracak ve daha seyrek yakacaksınız.

Hibrit serilerimiz sağlam bir Hibrit Odun şöminesi ve Hibrit Ahşap ekler yelpazesi sunar.

En Pahalı Ahşap Şömineler Nelerdir?

Maliyetler tüm bir ahşap hattı boyunca önemli ölçüde değişecek olsa da, tipik olarak en pahalı birimler ekstra büyük odun şömineler olacaktır. Bu üniteler, ünite fiyatına ek olarak daha kapsamlı kurulum ve kaplama malzemeleri gerektirir. Yelpazenin diğer tarafında, en uygun fiyatlı odun şöminesi, büyük olasılıkla katalitik olmayan küçük bir şömine ekidir – mevcut bir duvar şöminesini daha verimli hale getirecek ve küçük bir ev veya orta oda için yeterli ısı üretecek, ancak buna ihtiyaç duymayan bir şey aşırı sıcaklıkların üstesinden gelmek veya ısıtmak için büyük hacimli alanı olacaktır.

Leave a Reply

Ankara Şömine ve Barbekü Firmaları