Şömine Odunları: En İyi Şömine Odunu Seçimi

Mevsimlik odun nedir?

Mevsimlik odun, bir sezon boyunca saklanan ve kurutulan, nem içeriğini azaltan ve odun sobası, ocak veya şöminede yanmak için mükemmel hale getiren ahşaptır. Nem içeriği % 15’tir.Daha yüksek nem içeriğine sahip odun yakmak, odun şöminenizin yakıt açısından daha az verimli olmasına, daha az ısı (BTU) üretmesine ve yüksek seviyede kreozot emisyonuna neden olur. Nem içeriğiniz% 35’ten fazla ise odun yakma ünitenize zarar verebilir.

Odunların uygun şekilde olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Yeni kesilmiş  odun, % 60-80 arasında herhangi bir yerde nem içeriğine sahip olacaktır. Odunların uygun% 15 nem seviyesine getirmek 12-36 ay arasında bir zaman alır..

Aşağıdakiler, şömine odunlarınızın uygun şekilde olup olmadığını anlamanın iyi yollarıdır:

1. Soluk Renk
Ahşap eskidikçe rengini kaybedecek ve giderek solacaktır. Ahşap ne kadar soluksa, yakmak için daha uygun olduğunun göstergesidir.

2. Parçaların Boyutu
Bir tahta parçası ne kadar büyükse, o kadar uzun süre bekletilmesi gerekir. Odunlarınızı istiflerken ve bekletirken, depolamadan önce yeterince bölündüğünden emin olun.

3. Ağırlık ve Sertlik
Ahşap kurudukça nem ve dolayısıyla ağırlık kaybeder. Sonuç olarak, daha da zorlaşır. Uygun şekilde hazırlanmış odunlar nispeten hafif görünür ve çok sert olur.

4. Kabuk Soyma
Odun çok kuru olduğunda, kabuk soyulma, düşme veya kuruma eğilimi gösterir. Ahşapta büyük kabuk parçaları eksikse, büyük olasılıkla şömineniz için yakılmaya uygun bir hale gelmiştir..

5. Bölme / Çatlama
Şömine odunları ağaçtan düşen kabuğa ek olarak, kuru odun kururken yarılma veya çatlama eğilimindedir.

6. Vuruş Sesi
İki kuru odun parçasını birbirine vurduğunuzda içi boş bir gürültü duyarsınız, ancak ıslak odun vurulduğunda donuk bir ses çıkar.

Ayırma Testi – Diğer her şey başarısız olduğunda basitçe bir parça odunu ayırmayı deneyin – eğer odun merkezde kuruysa, odun biraz uygundur demektir. Bununla birlikte, doğru bir okuma için, bir nem ölçer satın almayı ve kullanmayı deneyin.

Ahşabı uygun şekilde saklamanın önemi nedir?
Ahşabınızı uygun şekilde saklamak, ünitenizin verimliliğini artırmanıza, ısı çıkışını artırmanıza yardımcı olur ve en önemlisi ünitenin potansiyel olarak zarar görmesini önler. Yüksek nem içeriği şömineye zarar verebilir veya kreozotun hızla birikmesine neden olabilir.

Ahşabınızı Etkili Şekilde saklamak İçin İpuçları?

1. Odunlarınızı yönetilebilir parçalara ayırın
Odun ne kadar küçükse o kadar hızlı olgunlaşır. Büyük kütükleri daha kolay yönetilebilir parçalara bölerek, ahşabı daha hızlı şöminede yakılacak duruma getirebilirsiniz.

2. Kuru tutun ve elementlerden uzak tutun
Bir kulübe veya bir barınak altına istifleyerek ahşabınızı kuru ve mümkün olduğunca unsurlardan uzak tutun.

3. Zaman, Zaman, Zaman
12-18 ay önceden planlamayı deneyin. Ahşabınıza kuruması için daha fazla zaman tanıyarak, yalnızca uzun vadede size fayda sağlayacaktır.

4. İyi hava akışı sağlayın
Havanın etrafında hareket etmesine ve akmasına izin vermek için odunları istifleyin. Ne kadar fazla hava akışı o kadar iyidir. Odunların kurumasına yardımcı olmak için bir paletin üzerine ve alternatif bir düzende odun istiflemeyi deneyin.

5. İlk Giren İlk Çıkar
En eski ahşabın ilk olarak kullanıldığından ve en genç ağacın kuruması için doğru miktarda zaman verildiğinden emin olmak için ahşabınızı depolama bölmesi boyunca döndürdüğünüzden emin olun.

Leave a Reply

Ankara Şömine ve Barbekü Firmaları