Şömine Tarihi ve Şömine Aksesuarları

Bir şömine veya ocak, ateş içerecek şekilde tasarlanmış tuğla, taş veya metalden yapılmış bir yapıdır. Şömineler, yarattıkları rahatlatıcı ortam ve bir odayı ısıtmak için kullanılır. Modern şömineler, tasarıma bağlı olarak ısı verimliliğinde farklılık gösterir.

Tarihsel olarak, bir konutu ısıtmak, yemek pişirmek ve çamaşır ve evsel kullanımlar için suyu ısıtmak için kullanıldılar. Bir ocakta veya ateş çukurunda bir ateş bulunur; bir baca veya başka bir baca zararlı dumanların çıkışına izin verir. Bir şömine aşağıdakilere sahip olabilir: bir temel, bir ocak, bir baca vinci (mutfak ve çamaşır şöminelerinde kullanılır), bir ızgara, bir lento, bir lento çubuğu, bir overmantel, bir damper, bir duman odası, bir boğaz, bir baca ve bir baca filtresi veya son brülör.

Şömine çeşitleri

Üretilen şömineler sac veya cam ateş kutuları ile yapılır.
Elektrikli şömineler, odun veya gaz için yerleşik değiştirmeler veya kütük ekleri veya elektrikli ocaklar ile güçlendirme olabilir.
Birkaç tip duvara monte elektrikli şömineler, elektrikli şömine sobaları ve sabit veya serbest duran elektrikli şöminelerdir.
Duvarcılık ve prefabrik şömineler aşağıdakilerle beslenebilir:

Odun yakıtı veya yakacak odun ve diğer biyokütle
Kömür (kömürleşmiş biyokütle)
Çeşitli sınıflarda kömür
Kok kömürü
Çeşitli tiplerde dumansız yakıt
Yanıcı gazlar: propan, bütan ve metan
Etanol

Havalandırmasız şömineler (kanalsız / oda havalandırmalı şömineler) jel, sıvı propan, şişelenmiş gaz veya doğal gazla beslenir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, bazı eyaletlerde ve yerel ilçelerde bu tür şömineleri kısıtlayan yasalar vardır. Isıtılacak alana uygun şekilde boyutlandırılmalıdır. Oda havasına saldıkları nem miktarı nedeniyle hava kalitesi kontrol sorunları da vardır ve bir oksijen sensörü ve bir karbon monoksit dedektörü güvenlik açısından temel unsurlardır.

Direkt havalandırmalı şömineler sıvı propan veya doğal gazla beslenir. Isıtılan alandan tamamen kapatılırlar ve tüm gazları yapının dışına çıkarırlar.

Baca Çeşitleri

Fayans kaplı bacalı veya bacasız (tuğla veya taş şömineler ve bacalar).
Betonarme bacalar.
Metal kaplı baca
Yeni inşa edilen bacalar

Şömine Aksesuarları

Şöminenin önüne köz, kurum ve kül içerecek şekilde bir çamurluk yerleştirilmiştir
Bölgeler ve tarihi dönemler arasında değişen şöminelerle geniş bir aksesuar yelpazesi kullanılmaktadır. İç için, son batılı kültürlerde ortak olan kızak yakıt ve hızlandırmak yanma ızgaraları, fireguards, günlük kutuları, ocak altlıkları ve pelet sepet vardır. Bir ızgara (veya ateş ızgarası), bir ateş için yakıtı tutmak için genellikle demir çubuklardan oluşan bir çerçevedir. Ağır metal şömineler bazen ısıyı yakalamak ve yeniden yaymak, şöminenin arkasını korumak ve dekorasyon için olarak kullanılır. Çamurluklar, şöminenin önüne köz, kurum ve kül içerecek şekilde yerleştirilmiş düşük metal çerçevelerdir.iğer daha geniş aksesuarlar arasında günlük sepetleri, refakatçi setleri, kömür kovaları, dolap aksesuarları ve daha fazlası yer alabilir.

Ankara Şömine

Leave a Reply

Ankara Şömine ve Barbekü Firmaları