Şömine Temizliği ve Bakımı

Soğuk hava resmen geldi ve şömineniz muhtemelen bu yıl çoktan bir antrenman yaptı. Ancak şöminenizi evinizin en rahat parçası haline getirmek, sezon boyunca ona bakmayı gerektirir. Düzenli bakım sadece şöminenizin maksimum verimlilik sunmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda odanın odak noktası olarak iyi görünmesini sağlar.

Tutarlı şömine temizliği önemlidir ve kılavuzumuzla basittir. Şöminenizin  yıl boyunca temiz görünmesini sağlamak için en iyi ipuçlarımız için okumaya devam edin.

İçten Dışa Şömine Temizliği

Şömine temizliği için, evde bakım ve bakımla ilgili her şeyde olduğu gibi, üreticiler ve modeller arasında farklılık gösteren ayrıntılar olabileceğinden üreticinin özel talimatlarına bakmak iyi bir fikirdir. Bununla birlikte, bu kılavuz şöminenize veya ocağınıza bakmak için iyi bir genel kural olarak kullanılabilir.

Şömine temizleme işlemine başlamadan önce, şöminenin tamamen soğuduğundan emin olun, ideal olarak şömineyi en son kullandıktan sonra en az 24 saat bekleyin. Şöminenin etrafındaki alanı kirlenmemesi için gazete parçalarıyla örtmek isteyebilirsiniz. . Aksi takdirde, daha sonra süpürmeye hazır olun.

Ek olarak, külleri atmak için kullandığınız kabın plastikten yapılmadığından, bunun yerine metal olduğundan emin olun. Zamanla karbonmonoksitin birikmesine neden olabileceğinden külü evinizin içinde saklamayın; odun külü iyi bir kireç ve potasyum kaynağıdır, bu nedenle bahçenize harika bir katkı sağlar, yine külleri dökmeden önce tamamen soğuduğundan emin olun.

Külü ocağınızdan çıkardıktan sonra, başıboş kül parçalarını vakumlayabilir ve ardından şöminenin etrafını nemli bir bezle kolayca silebilirsiniz. İnatçı kir veya gres için, temiz bir boya fırçası veya aşındırıcı olmayan bir ped birikintileri temizlemeye yardımcı olabilir.

Camı Temiz Tutun

Yaydığı sıcaklığın yanı sıra, şömineyle ilgili en güzel şeylerden biri, soğuk ve karanlık bir gecede parlak ve titreyen alevlerin tadını çıkarmaktır. Bu nedenle, şömineyi temizlerken, temiz ve berrak tutmak için şömine camı varsa şömine camına kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Düzenli olarak yaparsanız camı temizlemek için kuru bir bez veya eski bir gazete parçasıyla temizleyebilirsiniz.

Soba temizliğinin ortasındayken, ocağınızın her parçasının bakımlı ve güncel olduğundan emin olmak için zaman ayırın. Şöminenizin contalarını kontrol edin. Contalar  sıkı değilse, ocağın maksimum verimlilikte çalıştığından emin olmak için değiştirilmelidir.

Vida dişleri ve bölme plakası gibi şeyleri kontrol etmeyi de unutmayın. Kalıntıları temizleyin, gerekirse yağlayın ve aşınmış parçaları değiştirin. Şöminenin sizi birçok mevsim sıcaklıktan geçirecek, ancak iyi durumda tutmak ve kullanım ömrünün sonuna ulaşan parçaları sabitlemek veya değiştirmek, sobanın genel olarak iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Dış Bakımı 

Şöminenizin dışını temizlemek oldukça basittir ve düzenli bir kapüşonla veya yumuşak, kuru bir bezle yapılabilir. Sonunda paslanmaya neden olabileceğinden ıslak bir bez kullanmayın. Pas lekeleri bulursanız, pası nazikçe çıkarmak için bir tel fırça veya çelik yün kullanabilir ve ardından uygun, ısıya dayanıklı bir yüzey ile yeniden boyayabilirsiniz.

Şöminenize İyi Bakın, Rahat ve Konforlu Bir Kışın Tadını Çıkarın

Şöminenin ve ocağın düzenli olarak temizlenmesi, ısıtma elemanınızın daha verimli yanmasına ve eviniz için hoş bir sıcaklık ve görsel olarak çekici bir ateş yaratmasına yardımcı olacaktır. Şöminenizin bakımı hakkında özel sorularınız varsa, bizimle iletişime geçin! Ekibimiz, şöminenizin iyi görünmesini ve mükemmel çalışır durumda olmasını sağlamak için üreticinin en iyi tavsiyesini bulmanıza yardımcı olmaktan her zaman mutluluk duyar.

Şömineniz daha iyi günler görmüşse ve kış için yenilemek istiyorsanız, bugün mağazalarımızı arayın ve ekibimiz alanınız için mükemmel yeni şömineyi bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ankara Şömine

Leave a Reply

Ankara Şömine ve Barbekü Firmaları