Yeni Başlayanlar İçin Şömine Çeşitleri
by on Ocak 29, 2022 in Şömine Şömineler

Şömine yolculuğunuza başlamanız için, bu başlangıç kılavuzu sizi bir şöminenin temel kısımlarından geçirecektir.

Bir şömine takımı dört temel bileşenden oluşan eksiksiz bir şöminedir: ankastre ateş (elektrik veya gaz), çevre, arka panel ve ocak.

Şömineli süitler, kutuyu çıkarabileceğiniz ve hemen monte edebileceğiniz (veya önceden monte edilmiş süitlerimiz söz konusu olduğunda, takıp keyfini çıkarabileceğiniz) eksiksiz, telaşsız bir şömine istiyorsanız harikadır.

Süitlerin yanı sıra, bağımsız şömineler, çevreler, arka paneller, ocaklar ve surround setler (bir surround da artı bir arka panel ve ocak) bulunur, mevcut şöminelerin bir bölümünü değiştirmek isteyenler için mükemmeldir.

Neyin neyle uyumlu olduğundan emin olmak için her zaman spesifikasyonları kontrol edin ve herhangi bir şüpheniz varsa, tavsiye için bizi aramaktan çekinmeyin.

Ateş

Şöminenin en önemli kısmı elbette ateştir. Hepsi farklı stiller, ısı çıkışları ve alev efektleri sunan çeşitli elektrik, gaz ve katı yakıt şömineleri bulunur. Hangi tür şömineyi satın aldığınız kişisel tercihinize bağlıdır, ancak genel olarak kabul edilen elektrik ateşleri en ucuz ve kurulumu en kolay olanıdır.

Şömine Rafı

Bu, bir ateşin dışına çıkan ve bu ihtişam hissini veren kısımdır. Meşe kaplamalı mdf’den güzel botticino mermerine kadar çok çeşitli malzemeler, kaplamalar bulunuyor.

Arka Panel

İnsanların sık sık unuttuğu şey, arka panel çevreniz ve duvarınız arasında rahatça oturur ve merkezde ateşin ‘yerleştiği‘ bir kesik bulunur. Duvarınızda boşluk yoksa, ateşi süitin içine yerleştirmeye izin vermek için ayarlanabilir  bir çevre birimi satın almanız gerekebilir.

Ocak

Ocak şöminenin tabanına oturur ve geleneksel olarak zemini ve duvarı hasardan korumak için kullanılır. Farklı şömine türleri farklı ocaklara ihtiyaç duyacaktır, bu nedenle satın almadan önce teknik özellikleri kontrol ettiğinizden emin olun.

Elektrikli Şömineler

Elektrik ateşleri son zamanlarda giderek daha popüler hale geliyor, stil ve işlevsellik göz önüne alındığında, nedenini görmek zor değil.

Katı yakıt ateşlerinden farklı olarak, elektrik ateşleri odun veya kömür kullanmaz, bunun yerine ısılarını elektronik olarak ısıtılmış metal bobinler vasıtasıyla üretir ve daha sonra bir fan tarafından odaya yayılır. Bu daha sonra bir alev efekti ile birleştirilir ve genellikle gaz ve katı yakıt ateşine neden olan kurulum ve bakım hataları olmadan size otantik bir şömine hissi verir.

Standart ankastre elektrikli şömineler, genellikle krom, pirinç veya siyah ve fırçalanmış çelikten yapılmış bir perde ve süslemeden oluşur.

Gaz ile Yanan Şömineler

Gerçekten bir gerçek alev efektini istiyorsun, ama katı yakıtlı bir ateş çıkmak istemiyor musun? Bir gaz ateşi, bakımı zor olmayan gerçekçi bir ateş için mükemmel bir aracıdır.

Gaz yanma olarak bilinen bir işlemle çalışır. Temel olarak, doğal gaz oksijenle birleşir, ateşlendiğinde ısı ve ışık oluşturur. Bu işlem aynı zamanda şömine uygun şekilde kurulmazsa ölümcül olabilecek karbon monoksit üretir. Bu nedenle, evinizin kayıtlı bir gaz montajcısı tarafından araştırılması ve şöminenin kurulması çok önemlidir.

Genel olarak konuşursak, gaz şömineleri her zaman kurulum gerektirir (fişli ve elektrikli şöminelerimizin aksine. Bununla birlikte, katı yakıtlı bir şömineden çok daha fazla baca tipiyle uyumludurlar.

Bir  gaz veya katı yakıt şöminesi satın almadan önce, evinizde ne tür bir baca olduğunu bulmak çok önemlidir.

Bir baca temel olarak ‘baca’ (veya atık) gazların dış atmosfere geçebileceği dairesel veya dikdörtgen bir borudur.

Ne tür bir bacaya sahip olduğunuzu bilmenin en iyi ipucu, sadece çatınıza bakmak ve ne tür bir çıkışına sahip olduğunu öğrenmektir.

Ankara Şömine

Leave a Reply

Ankara Şömine ve Barbekü Firmaları