Gazlı Şömineler: Gazlı Şömine Modelleri

Yeni bir gazlı şömine için araştırma yaparken birçok farklı terimle karşılaşabilirsiniz ve bu çok kafa karıştırıcı olabilir. Şömine sadece şömine değil midir? Ek de ne var? Direct vent ne anlama geliyor? Ve en önemlisi, ne tür gazlı şömineye ihtiyacım var?

Endişelenmeyin, yardım etmek için buradayız – aşağıda her bir gazlı şömine türü arasındaki farkın ne olduğunu açıklıyoruz!  Ve ne tür gazlı şömineye ihtiyacınız olacağına karar vermenize yardımcı olacak bazı temel farklılıkları açıklıyoruz.

Gazlı Şömine

Gazlı şömine, çoğu insanın bir şömine düşündüğünde düşündüğü şeydir. Tipik olarak büyük bir yenileme veya yeni inşaatın bir parçası olarak duvara inşa edilirler. Klasik gazlı şömineler, Geleneksel, Çağdaş ve Modern gibi çeşitli tarzlarda gelir; ancak hepsi aynı kategoriye giriyor – gazlı şömine.

Gazlı Şömine Ekleme

Eski bir ahşap duvar şöminesini gazlı şömineye dönüştürmek için bir gaz eki kullanılır. Şömine mevcut şöminenin içine “yerleştirilir” ve bacayı kullanarak evin yukarı ve dışına havalandırma sağlar. Ek parçalar, tipik olarak tadilatlarda evin ısıtmasını iyileştirmek ve mevcut bacayı korumak için kullanılır.

Gazlı Şömine Ekleri, cereyanlı eski bir ahşap duvar şöminesini kapatmanın ve yüksek verimli bir ısıtıcı oluşturmanın hızlı ve basit bir yoludur.

Gaz sobaları

Bir gaz sobası şöminesi, bağımsız bir sobanın gaz versiyonudur. Gaz sobası şömineleri, duvara bir gaz şöminesi gibi inşa edilmesinin aksine, bir odanın içine veya mevcut bir yığma şöminenin içine kurulur. Gaz sobaları, odun karmaşası ve çabası olmadan geleneksel bir odun sobası görünümünü ve hissini verir!

Gazlı sobalar esnek kurulum sağlar ve bağımsız bir sobanın sıcaklığını ve güzelliğini gazın rahatlığıyla ekler.

Havalandırma 

Farklı havalandırma seçenekleri türleri ve neye ihtiyacınız olacağı konusunda çok fazla kafa karışıklığı var. Farklı havalandırma türlerinin daha kapsamlı bir açıklaması için, şömine havalandırması için şömine kılavuzunu okuyun. Ne tür bir havalandırma olduğunu öğrenmek için yetkili şömine bayimizle konuşmanız gerekecek.

Doğrudan Havalandırma

Doğrudan havalandırma teknolojisi, yanma için dış havayı kullanır ve kapalı bir şömine sisteminin parçası olarak evin dışındaki tüm emisyonları serbest bırakır. Doğrudan Havalandırma, ısıtma verimliliğini artırır ve iç hava kalitesini korur. Gazlı şömine modellerimizin çoğunluğu, ev sahipleri için en iyi performansı ve genel konforu sağladığı için doğrudan havalandırma teknolojisini (birkaç küçük istisna dışında) kullanır. Direkt havalandırmalı şömineler elektriksiz kullanılabilir.

Doğal veya B-Vent
Doğal veya B-Vent, şömineler yanma için evin içindeki havayı çeker ve evin dışında emisyonları serbest bırakır. Doğrudan havalandırmalı bir şöminenin kapalı bir sistem olduğu yerlerde, doğal havalandırma sistemleri değildir. Doğal havalandırmalı şömineler elektriksiz güvenle kullanılabilir.

Güç Havalandırması
Power Vent sistemleri, doğrudan havalandırma sistemleriyle aynı şekilde çalışır – yanma için dış havayı kullanırlar ve sızdırmaz bir sistemin parçasıdırlar. Aradaki fark, Power Vent sistemleri, doğal bir hava akımı üzerinde çalışan doğrudan havalandırma sisteminin aksine, havayı şömineye zorlamak için bir fan kullanır. Elektrikli havalandırma, genellikle büyük açık konsept evlerde ve ticari mülklerde bulunan daha uzun mesafeli veya anormal egzoz çalıştırmaları için iyidir. Güç tahliyesi, fanı çalıştırmak için güce dayanır ve bu nedenle elektrik kesintisinde kullanılamaz.

Ventless

Havalandırmasız şömineler, evin içindeki havayı kullanır ve evin içinde emisyonları açığa çıkarır, bu da kötü hava kalitesine ve potansiyel sağlık risklerine neden olur.

Havalandırmasız şömineler, güvenli bir şekilde çalışması için sensörler ve otomatik kapatma vanaları gerektirdiğinden elektriksiz kullanılmamalıdır.

Leave a Reply

Ankara Şömine ve Barbekü Firmaları